Board Members and Secretariat

The Mackenzie River Basin Board has one Indigenous and one Government representative from each of the jurisdictions or departments that have signed the Mackenzie River Basin Transboundary Waters Master Agreement: Government of Canada (Environment and Climate Change Canada, Crown-Indigenous Relations and Northern Affairs Canada, and Parks Canada Agency), Northwest Territories, Yukon Territory, and the Provinces of British Columbia, Alberta, and Saskatchewan. If the Regular Member cannot attend, then an Alternate Member may attend in their place.

Environment and Climate Change Canada

Government Member

Nadine Stiller (Chair)
Associate Regional Director General
Winnipeg, MB

Alternate Government Member

Patrick Cherneski
Section/Program Manager, Transboundary Waters Unit
Regina, SK

Crown-Indigenous Relations and Northern Affairs Canada

Government Member

Vacant

Alternate Government Member

Nicholas Mitchell
Director, Operations and Community Services, NWT Regional Office
Yellowknife, NT 

Parks Canada

Government Member

Jonah Mitchell
Superintendent, Southwest NWT Field Unit
Fort Smith, NT 

Alternate Government Member

Laurie Wein 
Senior Project Manager, Office of the Executive Director, Alberta
Jasper, AB

British Columbia

Government Member

Ted Zimmerman
Executive Director, Water Protection and Sustainability
BC Ministry of Environment and Climate Change Strategy
Victoria, BC 

Indigenous Member

Vacant

Alternate Government Member

Sean Moore
Director, Watershed Science and Assessment, Water Protection and Sustainability
BC Ministry of Environment and Climate Change Strategy
Victoria, BC 

Alternate Indigenous Member

Jordan Turcotte

Alberta

Government Member

Morna Hussey
Director, Transboundary Waters
Ministry of Environment and Protected Areas
Edmonton, AB 

Indigenous Member

Alden Armstrong
Paddle Prairie Metis Settlement, AB

Alternate Government Member

Carmen de la Chevrotière
Transboundary Water Quantity Lead, Transboundary Waters
Ministry of Environment and Protected Areas
Edmonton, AB

Saskatchewan

Government Member

Thon Phommavong
Vice President, Science and Licensing
Saskatchewan Water Security Agency
Regina, SK 

Indigenous Member

Joseph Tsannie
Athabasca Vice Chief
Prince Albert Grand Council
Prince Albert, SK

Alternate Government Member

Vacant

Northwest Territories

Government Member

Julian Kanigan
Assistant Deputy Minister, Environmental Management, Monitoring, and Climate Change
Environment and Natural Resources
Yellowknife, NT

Indigenous Member

Leon Andrew
Norman Wells, NT

Alternate Government Member

Meghan Beveridge
Manager, Water Partnerships and Agreements
Environment and Natural Resources
Yellowknife, NT 

Alternate Indigenous Member

Nolan Rainville
Program Coordinator, Lands and Resources
Gwich’in Tribal Council
Inuvik, NT

Yukon

Government Member

Heather Jirousek
Director, Water Resources Branch
Department of Environment
Whitehorse, Yukon

Indigenous Member

Stan Njootli Sr.
Vuntut Gwichin Government
Old Crow, YT

Alternate Government Member

Ella Parker
Program Advisor, Water Resources Branch
Department of Environment
Whitehorse, YK

Secretariat

Bradley Summerfield
Acting Executive Director, Mackenzie River Basin Board
Environment and Climate Change Canada
Yellowknife, NWT